Jsem ředitel, kdo je víc!

Premisa

Za ta léta praxe si mohu dovolit trochu té satiry, zde je má zkušenost s českým prototypem manažera. Je to nadsázka, tedy nehledejme v tom konkrétní tváře, a když je tam najdete, rychle to změňte.

Mít svůj styl! Styl ambiciózního manažera! Naši německy hovořící sousedé podobné kolegy označují jako Kaffeedirektor. Stylový outfit, ranní káva u Hospodářských novin, pár přeposlaných mailů, rychlá porada, občas trochu křiku, šup do BMW a rychle na golf. Jestli to funguje, můj obdiv, otevírá se otázka, je-li to manažerská genialita nebo obchodní náhoda. Osobně jsem něco podobného poznal u zahraničního korporátu, byla to cesta do pekla a nakonec to odnesla i dcera majitele koncernu, která tomu léta přihlížela.

Ambiciózní
manažer
chce za
každou cenu

VŠE ROZHODOVAT

... ale za nic nenést zodpovědnost. Být nepostradatelným všude tam, kde o něco jde, třeba to i vyjde. Důležitá vlastnost k tomu to někam dotáhnout. Hodně mluvit, ale vlastně nic konkrétního neříkat, pak Vás nemůže nikdo chytat za slovo, že. Schopnost, být schopen všeho. Pobíhat sem a tam s kelímkem kávy v ruce, vytvářet dojem, jsem stále busy. Používat hodně anglické výrazy. Dobré je, najít si v týmu donašeče, který hned zatepla získává zpětné vazby na všechna má rozhodnutí, obklopit se pochlebovači a kritiky řádně stíhat.

VŠE DELEGOVAT

... a tím přenést problém na někoho jiného. A to ještě nejlépe v pátek odpoledne, říkáme jim přeposílači mailů. Manažerská úloha zde spočívá v tom, se před problémem účinně schovat, a když se to zdárně vyřeší samo, patřičně se výsledkem pochlubit. V opačném případě pak zaujmout kritické stanovisko k týmu, který svým liknavým přístupem neplnil zadané úkoly. Ani finanční postih nebývá žádnou vyjímkou, inu manažer musí být tvrdý. A hlavně, musí se zavděčit těm nahoře.

VŠE MĚNIT

... a to bez znalostí souvislostí. Tzv. nová košťata to činí s velkou oblibou, změna je nejlepší možnost se rychle zviditelnit. Vše pod rouškou frází z teoretických učebnic prezentujíc tyto kroky za inovaci a optimalizaci. Třeba to klapne, 50:50, v roli výkonného manažera se usídlila metoda panna-orel.

Shrnutí

Co k tomu dodat, že?

Chtěl byste takového týpka ve své firmě? A nebo ho tam nedej bože máte? Doba, která nás čeká, nesnese podobné výstřelky dlouho, zkuste angažovat opravdového profíka!

Řešíte stejný problém?